KON-TAKT spol. s r.o.

Volná pracovní místa

5264; Technical Team Leader (Aerospace)

Přidat do výběru (5264)

5264; Technical Team Leader (Aerospace) hledá významná výrobní firma v Brně

Náplň práce:
-Responsibilities:
-the team will under your supervision determine an optimal design that meets customer requirements and is also scalable and portable to the greatest extent possible to other, future platforms. The team works on Design and analysis of Flight Control Systems of an aircraft, including safety assessment and architecture
-communicate goals/expectations/issues with stakeholders/team
-make sure all goals are completed in a satisfactory manner and issues timely communicated
-maintain and develop the team and its know-how
-upport Brno organization and related activities

Požadujeme:

-Requirements:
-university degree in electrical, mechanical or software engineering.
-excellent command of English language.
-working experience and good knowledge of system/software development processes.
-familiarity with safety analysis methods (FTA, FMEA…)
-ability to work with the teams/customers across multiple remote sites
-ability to decompose objective/issue and establish the vision/plan on how to proceed
-flexibility and ability to adapt to changing systems, processes and projects
-ability to recognize and make the most use of opportunities and expect and contain potential issues
-excellent communication skills and strong customer focus

-Experience or interest in leadership:
-ability to handle team of developers with different personalities and even from different cultures
-ability to set clear objectives and establish means and tools and metrics to monitors results and control the work/team
-ability to deliver timely and objective feedback on accomplishments/status/issues to the team/project leaders/management

-Advantage:
-some project management background and working knowledge of PM tools and processes
-background in safety-critical applications development
-technical knowledge associated with embedded real-time, safety-critical software development activities and technologies
-familiarity with Matlab/Simulink
-basic overview/knowledge of communications protocols/interfaces

Nabízíme:
-We offer:
-possibility of professional and career growth
-motivational employee benefits – flexible working hours, 5 weeks of vacation, allowance for pension insurance, contribution for catering, referral bonus, language course, individual developing plans, sport activities (soccer and hockey team), possibility for gaining pilot’s license act.
-friendly and dynamical work environment
-possibility for business trips
-working in prestigious aviation branch and on top technological projects
-working in international team full of experienced experts who are willing to share their practice

Pracovní poměr:   HPP
Plat:   40000 Kč
Referenční kód:   5264
Dosažené vzdělání:
Místo zaměstnání:   Brno

Pokud Vás nabídka zaměstnání zaujala, zašlete nám, prosím, váš profesní životopis a nabídku na E-mail.: kon-takt@kon-takt.cz Adresa: KON-TAKT, spol. s r.o., Křenová 67, 602 00 Brno. Nebo volejte tel.: +420 543 257 021. Uveďte referenční kód pozice, o kterou se zajímáte. Kdybychom se do 14 dnů neozvali, bohužel jste nepostoupil/a do užšího výběrového kola. Vyrozumění o neúspěchu nerozesíláme, můžete se, ale informovat telefonicky. Uchazeči, kteří nebyli vybráni, budou zařazeni do databáze a budeme je kontaktovat v případě, že pro ně nalezneme jinou vhodnou nabídku. OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ Odesláním životopisu či žádosti o zprostředkování zaměstnání souhlasíte se zpracováním Vašich osobních dat dle zákona č. 101/2000 sb. a v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Zpracování osobních údajů bude pro zaměstnavatele provádět společnost KON-TAKT, spol. s r.o., IČ: 63468735. Vedení v databázi poskytujeme na dobu neurčitou a je bezplatné. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Výmaz z databáze provedeme na základě písemné žádosti uchazeče.